خانه » اخبار » گشایش بورس زعفران از ۲۴ بهمن
گشایش بورس زعفران از ۲۴ بهمن

گشایش بورس زعفران از ۲۴ بهمن

گشایش بورس زعفران از هفته آینده

 مبادله زعفران در بورس‌کالا

حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس‌کالای ایران در این‌باره گفت: بازار معاملات گواهی سپرده زعفران از هفته آینده در بورس‌کالا گشایش می‌یابد. کشاورزان می‌توانند در این بازار از طریق سپردن محصولاتشان به انبار استاندارد تعیین شده سازمان تعاونی روستایی، زعفران تولیدی‌شان را در بورس‌کالا بفروشند. او بابیان اینکه هماهنگی‌های لازم در این زمینه انجام شده است، گفت: مقدمات کار فراهم است و این معاملات از ۲۴بهمن‌ماه شروع می‌شود.

 •سازوکار مبادله زعفران در بورس‌کالا

 مدیرعامل بورس‌کالا درباره سازوکار دادوستد زعفران در بورس‌کالا گفت: محصولات تولیدشده برای صدور گواهی کیفیت به یک آزمایشگاه در مشهد سپرده می‌شود و این آزمایشگاه استاندارد محصول را تعیین و تأیید می‌کند، پس از این مرحله به ازای محصولی که در این انبار سپرده شده است قبض انبار صادر می‌شود و تولیدکننده می‌تواند قبض‌های انبار یا همان گواهی‌های سپرده کالای زعفران را در بورس‌کالا بفروشد. او در پاسخ به این پرسش که بازیگران اصلی این بازار چه کسانی هستند؟ گفت: به‌طور کلی تولیدکننده‌ها و تجار بزرگ می‌توانند از این طریق نسبت به خرید زعفران اقدام کنند.

 سلطانی‌نژاد با بیان اینکه کار تعیین استاندارد کیفی محصول زیرنظر سازمان تعاونی روستایی انجام خواهد شد گفت: در گام‌نخست سازمان تعاونی روستایی به‌عنوان یکی از فعالان اصلی بورس زعفران محسوب می‌شود و بخشی از معاملات را در اختیار خواهد گرفت.

 •صادرات زعفران به بازارهای جهانی

 مدیرعامل بورس‌کالا در پاسخ به این پرسش که آیا زعفران به بازارهای صادراتی نیز عرضه خواهد شد؟ گفت: بله، برنامه این است که از طریق مکانیسم‌های بورس‌کالا زمینه صادرات زعفران ایرانی را به سایر بازارهای جهانی فراهم کنیم. او تأکید کرد: در گام اول باید فعالان بازار داخلی را با نحوه مبادله در بورس‌کالا آشنا کنیم و سپس از طریق انجام معاملات گواهی سپرده شرایطی را فراهم کنیم که بتوان زعفران را در بازارهای خارجی نیز فروخت. او همچنین درباره تجربه سایر کشورها برای فروش زعفران از طریق گواهی سپرده گفت: ایران به‌عنوان قطب اصلی تولید زعفران تنها کشوری است که این کار را انجام خواهد داد.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*